Chováme kolie s důrazem na typ, temperament a zdraví

Jsme malá chovatelská stanice s nedlouhou historií ale velkým srdcem.

Naše kolie žijí s námi doma především jako rodinní společníci a nerozluční přátelé. Dělají s námi všechny běžné činnosti, od loupání brambor k obědu až po výlety a občasný sport. Téměř denně chodíme na společné vycházky do přírody a užíváme si jeden druhého. Občas zajdeme i na cvičák, provětrat překážky agility, občas cvičíme trochu poslušnost, občas zkoušíme stopovat, pást i tančit...děláme prostě vše co nás baví a co se nám zrovna dělat chce.

Každá naše kolie je trošičku jiná, každou baví něco trochu jiného, ale stále jsou to psi s obrovskou příchylností k lidem a touhou potěšit svého pána, plní temperamentu a energie. Máme chuť jít na výlet? Psi jsou okamžitě vypraveni na cestu. Máme chuť zůstat doma? V tu chvíli spokojeně zaparkují na gauči a chystají se prospat půl dne. Chtěli bychom zkusit sportovat? Prosím, páníčku, vyber mi sport a bude legrace. Nejspíš proto máme právě kolie, rodinné šašky, temperamentní střely, něžné mazlíky a chápavé dušičky.

Čas od času mívají naše fenky štěňátka. Nemívají mnoho vrhů, dvakrát, třikrát za život je až až. Partnery jim vybíráme pečlivě tak, abychom sestavili podle nás ideální chovný pár, který podtrhne a upevní všechny žádoucí vlastnosti rodičů. Jelikož se svým psem strávíte dvanáct až patnáct let života, je základem výběru chovného psa povaha a temperament. Každý totiž hledáme ve svém psovi především dobrého přítele, který nám dokáže kráčet po boku všude kam jdeme my. A jelikož se svým psím přítelem určitě hodláte trávit čas jinde než u veterináře, dbáme na to aby měli oba plánovaní rodičové odpovídající zdravotní vyšetření tak, aby naše štěňátka měla ty nejlepší předpoklady prožít šťastný a dlouhý život. Nu, a protože oceňujeme krásu kolie jako takové, chceme také zachovat ušlechtilost a eleganci tolik typickou pro toto plemeno. Proto u chovného páru dbáme v neposlední řadě i na odpovídající exteriér obou rodičů. Štěňátka odchováváme v domácím prostředí, se silnou vazbou na člověka tak, aby byla připravena vstoupit do nové rodiny jako kamarád a parťák do nepohody.

Všichni rodiče našich štěňátek jsou vyšetřeni na CEA a ostatní možné dědičné oční vady ve věku 7-8 týdnů, mají provedený rentgen na dysplazii kyčelních kloubů, a jsou geneticky vyšetřeni na MDR 1 a  nově i na DM. Tato zdravotní kritéria sledujeme proto, abychom dali našim štěňátkům co nejlepší možný základ do budoucího života s novými páníčky. 

Pokud vás náš chov zaujal a chtěli byste se dozvědět více, zavolejte, nebo ještě lépe, přijeďte na kafe. Nanynka se vám stulí k nohám, Ferda vám přinese nejbližší aportek a Lišáček vám dá pusu na nos. Říká se, že jednou vidět je víc než tisíckrát slyšet a tak, přemýšlíte-li o kolii jako o možném rodinném společníkovi, přijďte se podívat jaké jsou doopravdy.

Budete vítáni.